تخفیف در رکعات نماز

پاسخ:اصل نماز امری توقیفی است یعنی خداوند اون رو به این کیفیت قرار داده... اما دفعات اون در شبانه روز توسط رسول خدا (صلى اللّه علیه وآله وسلم ) از خدا تخفیف گرفته شد.
در تفسیر المیزان حکایت تخفیف نمازهاى واجب روزانه از پنجاه نماز به پنج نماز این گونه نقل شده که... حضرت رسول در آسمان نمازی خواند... سپس فرمود بعد از نماز، ابری مرا فرا گرفت به سجده افتادم پروردگارم فرمود: من بر همه انبیاى قبل از تو پنجاه نماز واجب کرده بودم همان پنجاه نماز را بر تو و امتت نیز واجب کردم این نمازها را میان امتت بجا آور، رسول خدا (صلى اللّه علیه وآله وسلم) مى گوید: من برخاسته به طرف پایین به راه افتادم ... به موسى برخوردم ... گفتم: پروردگارم فرمود: بر هر پیغمبرى پنجاه نماز واجب کردم، و همان را بر تو و بر امتت نیز واجب کردم، موسى گفت: اى محمد امت تو آخرین امتند، و نیز از امت های پیشین ناتوانتر...، پروردگار تو نیز هیچ خواسته اى برایش زیاد نیست و امت تو طاقت این همه نماز را ندارد برگرد و درخواست کن که قدرى به امت تو تخفیف دهد.
سپس فرمود: من به سوى پروردگارم برگشتم تا به سدرة المنتهى رسیدم در آنجا به سجده افتادم ، و عرض کردم پنجاه نماز بر من و امتم واجب کردى نه من طاقت آن را دارم و نه امتم پروردگارا قدرى تخفیفم بده، خداى تعالى ده نماز تخفیفم داد، ... تا آنکه به پنج نماز تخفیف گرفتم ... نزد موسى آمدم، و داستان را گفتم، گفت: این هم زیاد است طاقتش را ندارید، گفتم: من دیگر از پروردگارم خجالت مى کشم، و زحمت پنج نماز برایم آسانتر از در خواست تخفیف است، اینجا بود که گوینده اى ندا در داد: حال که بر پنج نماز صبر کردى در برابر همین پنج نماز ثواب پنجاه نماز را دارى، هر یک نماز به ده نماز و هر که از امت تو تصمیم بگیرد که به امید ثواب کار نیکى بکند اگر آن کار را انجام داد ده برابر ثواب برایش مى نویسم و ... .
امام صادق (علیه السلام) در این جا فرمود: خداوند از طرف این امت به موسى (علیه السلام) جزاى خیر بدهد او باعث شد که تکلیف این امت آسان شود. این است تفسیر آیه: سبحان الّذى اسرى بعبده لیلا من المسجد الحرام الى المسجد الاقصى الّذى بارکنا حوله لنریه من آیاتنا انّه هو السّمیع البصیر(سورة اسراء، آیه 1 و ترجمه تفسیر المیزان جلد 13 صفحه : 18)
موفق باشید.

/ 0 نظر / 12 بازدید